Pelplin

Nad tym niewielkim miasteczkiem wśród pól, 4 km na zachód od drogi z Tczewa do Gniewu, dominuje potężna katedra. Poza centrum, w którym stoi kilka okazałych gmachów, zabudowa Pelplina jest niska i przypomina raczej architekturę wiejską.

Fasady strzelistej gotyckiej katedry (pn.-sb. 9.00-16.00, przewodnik w seminarium obok) są oflankowane ośmiobocznymi filarami z finezyjnymi ażurowymi szczytami. We wnętrzu trójnawowej świątyni nie wiadomo, w którą stronę skierować wzrok. Każdy z filarów podtrzymujących wysokie sklepienie zasłaniają dwa lub trzy ołtarze, a w nawach bocznych, których ściany częściowo pokrywają freski, umieszczono stalle i płyty nagrobne.

Wyjątkowy wypoczynek odnajdziesz na noclegi Sopot w Trójmiejskich klimatach.

Wśród licznych elementów wyposażenia na szczególną uwagę zasługują barokowa ambona wsparta na głowie Samsona walczącego z lwem, wspaniały ołtarz ze sceną Zwiastowania w prawej nawie, rokokowe organy o niezwykłym brzmieniu w prawym ramieniu transeptu, a także stalle opata, również w transepcie. Sześciokondygnacyjny ołtarz główny o wysokości 25 m ugina się od posągów, kolumn, ornamentów i złoceń. W katedrze zobaczyć można także posag księcia Mściwoja II, który w 1274 r zapisał Pelplin cystersom.