Gniew

Niewielkie miasto (10 tys. mieszkańców) leży na rozległym wzniesieniu w widłach Wierzycy i Wisły, na południe od Pelplina. W panoramie noclegi Gniew dominuje masywny gotycki kościół, w porównaniu z którym zamek sprawia wrażenie (z daleka) niepozornego. Na zachód od zamku rozciąga się starówka ze średniowiecznym układem ulic.

Znaczną jej część zajmuje duży rynek, przy którym stoją zabytkowe kamieniczki z barokowymi i secesyjnymi fasadami. W zachodniej pierzei warto zwrócić uwagę na dom nr 17, w którym gościli Jan Sobieski i Marysieńka (od poł. XVII w. zniszczony zamek nie nadawał się do zamieszkania).

Z daleka widać masywną bryłę gotyckiego kościoła św. Mikołaja. Uwagę przyciąga zwłaszcza czworoboczna wieża z wysokimi szczytami, która wydaje się nieproporcjonalnie wielka. Pięcioboczne prezbiterium wyróżnia się harmonijnym kształtem. Przy północnej ścianie świątyni na kolumnie stoi barokowa figura św. Jana Nepomucena. Przestronne, choć mroczne wnętrze kryje niewiele zabytków.

Najciekawsze są renesansowe stalle w prezbiterium i rokokowy ołtarz w bocznej kaplicy. Za kościołem biegnie malownicza ul. Sambora. Domy z XVIII i XIX w., zwrócone szczytami do ulicy, zapadły się w ziemię niemal po okna. W pobliżu sterczą pozostałości narożnej baszty, skąd roztacza się piękny widok na dolinę Wisły. Od północy i zachodu starówkę otacza mur wysoki na 4 m i gruby na metr.