Wejherowo

Pięćdziesięciotysięczne noclegi Wejherowo leży w Pradolinie Redy, na skraju Puszczy Darzlubskiej i Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Miasto ma do zaoferowania cenne zabytki, urocze kapliczki słynnej kalwarii, a także niepowtarzalną atmosferę wąskich uliczek i pięknego parku nad potokiem Cedron.

Okoliczne ziemie należały od poł. XVI w. do rodu Wejherów. Miasto lokował w 1650 r. Jakub Wejher, a po jego śmierci władali nim kolejno Radziwiłłowie, król Jan III i rodzina Sobieskich, ród Przebendowskich i junkierska rodzina Keyserlingów. Przed wojną było to największe miasto na Kaszubach. Wokół rozległego rynku w centrum zachowała się zabytkowa zabudowa. Pośrodku stoi pomnik założyciela, a za nim lekki i pełen wdzięku neobarokowy ratusz z pocz. XX w.

W narożniku rynku wznosi się kościół farny ufundowany w XVIl w., a w następnym wieku gruntownie przebudowany. W przestronnym wnętrzu zachowało się barokowe wyposażenie, m.in. ołtarz główny i chrzcielnica. Wsród kamienic otaczających rynek wyróżnia się niewielki domek ryglowy obok fary, w którym w VIII w. mieścił się szpital dla ubogich.