Władysławowo

Noclegi Władysławowo duża miejscowość u nasady Mierzei Helskiej znane jest nie tylko jako letnisko, ale również jako ważny port rybacki, na terenie którego działa przedsiębiorstwo rybne. W centrum przy ul. Hallera stoi socrealistyczny Dom Rybaka, nieco ponura budowla z wyniosłą wieżą zwieńczoną plastikową kulą.

Wieża i kula to świetne punkty widokowe, z których przy dobrej pogodzie widać Mierzeję Helską (w sezonie 9.00-20.00). W dzielnicy pensjonatów, przy ul. Morskiej 6 wznosi się drewniana willa gen. Hallera zwana Hallerówką. W środku można zobaczyć kilka pamiątek po generale i zdjęcia zaślubin Polski z morzem.

W sąsiednim budynku gospodarczym prezentowane są wystawy plastyczne i przyrodnicze. Na pobliskim skwerze stoi pomnik Hallera z 1995 r. Przy przelotowej ul. Żeromskiego wznosi się kościół Matki Boskiej Wniebowziętej zbudowany na pocz. lat 60. XX w, ciekawy przykład współczesnej architektury sakralnej. W skromnym wnętrzu zwracają uwagę elementy marynistyczne i witraże o intensywnych barwach. W lecie w świątyni są organizowane koncerty organowe. Chłapowo oficjalnie dzielnica Władysławowa -w rzeczywistości jest kaszubską wioską. Urodził się tutaj Augustyn Necel (1902-76), rybak i jednocześnie autor kilkunastu książek o życiu rybaków. Niektórzy nazywają go kaszubskim Sienkiewiczem, ponieważ opisał czasy potopu szwedzkiego na Kaszubach. Na plażę prowadzi Wąwóz Chłapowski-jeden z bardziej urokliwych zakątków w okolicy