Słupsk

Słowińskie osady przycupnięte pośród bagien od wieków były nękane przez powodzie i wędrujące piaski. Malownicze porty, w których nowoczesność splata się z dawnymi tradycjami rybackimi, sąsiadują z ruchomymi wydmami.

Surowy nadmorski krajobraz podlega ochronie w granicach Słowińskiego Parku Narodowego, w okolicy którego leży kilka uroczych miasteczek.

Ładne i zadbane miasto, liczące nieco ponad 100 tys. mieszkańców, leży nad Słupią 18 km od morza. Nikt nie powinien być rozczarowany, zobaczywszy ratusz, zamek i młyn oraz secesyjne i neogotyckie kamienice. Miłych wrażeń dostarczają także spacery nad brzegiem rzeki. Na przełomie lat 60. i 70 XX w. Słupsk noclegi stał się głównym ośrodkiem forsowanej wtedy idei kuchni regionalnej z dnia na dzień powstały przepisy na tradycyjne dania kaszubskie i słowińskie. Nad Słupią wymyślono także karczmy słupskie, które póżniej można było spotkać w najdalszych nawet zakątkach naszego kraju. Słupsk może się pochwalić bogatym życiem muzycznym – odbywają się tu koncerty organowe oraz Festiwal Pianistyki Polskiej (od 1967 r.).