Stary Książ

Stary Książ jest ruiną… sztucznej ruiny z końca XVIII w., zbudowanej na bazie dawnego zamku piastowskiego Bolka I na lewym wierzchołku Wąwozu Pełcznicy (dziś w granicach Wałbrzycha).

Poza wszystkim innym jest to niezły punkt widokowy na park otaczający właściwy Książ i na samego kolosa. Inicjatorem budowy romantycznej quasi-warowni był Jan Henryk VI von Hochberg, pan położonego vis-a-vis Książa. Prace objęły nie tylko samą budowlę, ale również – zgodnie z ówczesną modą – jej otoczenie. Zbudowany wówczas Stary Książ nie był jednak tym, na co wygląda dziś.

Noclegi Jelenie Góra

Zamek otaczała fosa, kompletny mur, a udostępniała brama z wieżyczkami. Wnętrze zaaranżowano w stylu „wieków średnich”. Były w nim sale, zbrojownia, loch, wszystko upiększone obrazami, starą bronią i meblami. W mury zamku wbudowano elementy oryginalnego gniazda piastowskiego oraz części innych ruin z okolicy (m.in. portale i obramienia okien). W czasach romantyzmu organizowano w Starym Książu imprezy współgrające z jego charakterem, w tym słynne „turnieje rycerskie” (jednym z nich zachwycał się król Prus, Fryderyk Wilhelm III).