Pojezierze Bytowskie

Bytowskie sięga od jez. Bobięcińskiego wąskim pasem, rozszerzającym się na wschód do jez. Jasień i Somińskiego. W krainie wielkich jezior i przepastnych puszcz leżą niewielkie, senne miasteczka.

noclegi w Szczawnicy

Powierzchnia 80 jezior przekracza 1 ha. Największe są jeziora rynnowe, wąskie i głębokie, takie jak Jasień. Mniej liczne jeziora moreny dennej to płytkie rozlewiska, wypełniające duże niecki, np. Somińskie. Liczba jezior wytopiskowych, tzw. oczek, z wolna zarastających i zanikających, sięga kilku tysięcy. Rzeki Pojezierza Bytowskiego należą do zlewiska Brdy i Słupi, a północny skraj zasila Wieprzę.

Bałtyk dyktuje na Pojezierzu warunki pogodowe, przynosząc chłodniejsze lata, ciepłe zimy i duże opady. Średnia opadów w północnej części regionu, w rejonie Bytowa wynosi ok. 700 mm, a na po;udniu tylko 580 mm. Te 120 mm różnicy odpowiada siedmiu letnim dniom bez opadów. Najwięcej słonecznych dni przypada na maj, czerwiec i wrzesień, pada na ogół w lipcu i sierpniu.

 noclegi w Kluszkowcach

Temperatura w części środkowo-północnej jest niższa niż w części południowej o 1,3°C. Wiosny są krótkie i chłodne, a jesienie długie i dosyć ciepłe; jesienne mgły często skrywają ziemię bytowską. Latem i jesienią na ogół dmucha z zachodu. Zimą dominują wiatry południowo-zachodnie.

Na Pojezierzu Bytowskim istnieją doskonałe warunki do uprawiania żeglarstwa – duże jeziora, urozmaicona linia brzegowa, korzystne wiatry, brakuje natomiast bazy wodniackiej.21