Szczecin

Szczecin leży na Pomorzu Zachodnim nad Odrą, Regalicą i jeziorem Dąbie, w odległości 500 km od Warszawy i tylko 150 km od Berlina. Układ urbanistyczny centrum miasta wzorowano na Paryżu: z gwiaździstych placów wybiegają we wszystkich kierunkach aleje ocienione platanami i magnoliami.

noclegi w Sromowcach niznych

Szczecin to miasto zabytków, rozległych panoram, wody i zieleni, gdyż parki i lasy zajmują około 20% jego powierzchni. Miasto otaczają trzy puszcze: Wkrzańska, Bukowa i Goleniowska, a wody i rozlewiska stanowią piątą część jego obszaru. Szczecin – chociaż położony 60 km w głębi lądu – jest portem morskim.

Okolice są spokojne, malownicze, pełne bardzo starych drzew i zabytków. Można wypocząć, spacerując wśród drzew arboretum w Glinnej, i udać się na plaże lub przystań nad jeziorem Miedwie. W Szczecinie najpiękniej jest wiosną, kiedy kwitną magnolie. Warto przyjechać tu również pod koniec czerwca, gdy odbywają się Dni Morza.

Koniecznie trzeba odwiedzić szczeciński zamek – za dnia, by zwiedzić muzeum i wystawy, wieczorem, by podziwiać podkreślone iluminacją detale architektoniczne – oraz katedrę św. Jakuba, pójść na spacer Wałami Chrobrego, aleją Fontann i do parku Kasprowicza.

noclegi w Sromowcach wyznych

Budynek dawnego ratusza, wzniesiony w połowie XV w., w XVII stuleciu został przebudowany w stylu barokowym, a po wojnie zrekonstruowany w stylu gotycko-barokowym. W 1570 r. był miejscem obrad kongresu pokojowego kończącego wojnę państw nadbałtyckich.