Dziwnów

Nazwa brzmi tajemniczo i pociągająco; wydawałoby się, że Dziwnów powinien zaskoczyć nas jakimiś dziwnymi i cudownymi rzeczami. Tymczasem nazwa wywodzi się od rzeki Dziwny wpadającej tu do morza.

 noclegi w Pieninach

Zanotowana po raz pierwszy w XIII w. nazwa Diuenow nie miała, jak widać, nic z cudownej tajemniczości. Stara słowiańska podstawa div- oznacza dziki, czyli dziką, nieuregulowaną rzekę o gwałtownym nurcie. W formie zgermanizowanej nazwa brzmiała Dievenow.

Wioska ma wprawdzie długą, ale niezbyt urozmaiconą historię. Przez wieki w trzech tutejszych osadach mieszkali rybacy i dopiero pod koniec XIX w. miejscowość obudziła się z długiego letargu wraz z odkryciem źródeł solankowych oraz borowinowych i przyjazdem pierwszych letników. Potem powoli rozwijała się, a obecnie żyje już wyłącznie z turystyki. Niestety miasteczko, jak i gmina jeszcze nie obudziła się ze snu i pozostaje w tyle w stosunku do innych miejscowości nadmorskich (brak np. chodników).

noclegi w Czorsztynie

Dziwnów nie jest malutką wioską zagubioną pośród lasów, ale nie jest też dużą miejscowością uzdrowiskową, jak Międzyzdroje. I może to właśnie jest jego zaletą. Niby jest się nad morzem, ale jednocześnie można na miejscu korzystać ze wszystkich udogodnień cywilizacyjnych.