Łeba

Wszystko tu na Ł: miejscowość, rzeka, która tu właśnie uchodzi do morza, i wreszcie pobliskie jezioro.

 noclegi w Pieninach

Jedynym ,,zgrzytem fonetycznym’’ jest drugie, leżące po wschodniej stronie, jezioro Sarbsko. Ta czterotysięczna miejscowość powiększa się w lecie niemal dziesięciokrotnie i pęka w szwach, nawet jeśli w innych nadmorskich letniskach jest pustawo. W przypadku Łeby ma to pełne uzasadnienie, gdyż jest to najładniejsza nadmorska miejscowość w tej części wybrzeża. Czyste, zadbane i jakby bardziej ucywilizowane miasteczko, które jednak nie do końca zatraciło rybacki charakter. Panuje tu łagodniejszy niż gdzie indziej klimat, do czego przyczyniają się wody otaczające Łebę z trzech stron i piękne sosnowe lasy. Nie ma tu żadnych zabytków, ale znajdzie się kilka ładnych miejsc, można ponadto odbyć wycieczkę na słynne ruchome wydmy, pospacerować po Słowińskim Parku, popływać na statkach, pojeździć na rowerach i konno.

Trzeba przyznać, że Łeba była bardziej niż inne miejscowości nadmorskie nękana sztormami i nieustannie zasypywana piaskami. W pewnym momencie po prostu przestała istnieć i wszystko trzeba było zaczynać od początku.

noclegi w Czorsztynie

Osada, wymieniona po raz pierwszy w dokumencie księcia Mściwoja II w 1282 r., początkowo nieźle się zapowiadała. Okoliczne tereny należały najpierw do wpływowego w owym czasie rodu Święców, potem – wraz z Księstwem Lęborskim – do Krzyżaków.