Mielno

Mielno i Unieście rozrastają się szybko, toteż granica pomiędzy nimi już się zatarła. Obie miejscowości leżą nad morzem i jednocześnie dochodzą do brzegów jeziora Jamno.

noclegi Kroscienko nad Dunajcem

Pierwsza wzmianka o Mielnie pochodzi z 1266 r. Przez pięć wieków wieś należała do potężnego rodu Damiczów; najpierw była to osada rybacka, potem wybudowano port handlowy, niszczony często przez sztormy. Od połowy zeszłego wieku przyjeżdżali tu letnicy i Möllen zamieniło się powoli w elegancką miejscowość wypoczynkową.

Do dziś w centrum stoją pensjonaty z końca XIX i z początku XX w. Jest tu też niewielki park zdrojowy i wiele starych drzew. Najładniejsze wille stoją przy ulicach Chrobrego, Kościuszki, 1 Maja. Niektóre pensjonaty posiadają secesyjne i eklektyczne zdobienia, inne – o konstrukcji ryglowej – ozdobne belkowania, przeszklone werandy, fantazyjne wieżyczki, balkony i facjatki. Najładniejsza willa, która stoi przy ulicy 1 Maja 20, jest niewielkim budynkiem jakby żywcem przeniesionym z niemieckiej bajki; dom zbudowany z drewna pomalowanego na biały kolor ma mały ganek, niewielki wykusz po prawej stronie oraz smukłą okrągłą wieżę ze spiralnie rozmieszczonymi oknami.

noclegi Gory Swietokrzyskie

Wyżej znajduje się balkon widokowy przykryty spiczastym hełmem. Przed wojną willa była rezydencją letniskową, potem należała do Funduszu Wczasów Pracowniczych, teraz znajduje się w kiepskim stanie. Ostatnio została zakupiona przez osobę prywatną, która przeprowadza gruntowny i rzetelny remont budynku.