Pieniny

Jest to stosunkowo niewielki, lecz atrakcyjny pod względem krajoznawczym, przyrodniczym i turystycznym obszar górski. Rozciąga się pomiędzy Czorsztynem, Krościenkiem i przełomem Dunajca, który stanowi tu granicę ze Słowacją, oraz doliną Krośnicy i tworzy centralną, najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną część Pienin.

noclegi Bodzentyn

Natura zdziałała cuda, wypiętrzając przed milionami lat wspaniałe wapienne turnie, które choć niższe, strzelistością dorównują tatrzańskim, wyrastając pionowymi ścianami ponad strome, pokryte dziewiczym lasem zbocza. Przez malownicze góry przebija się Dunajec, tworząc dziki głęboki przełom. Ze względu na szczególne walory przyrodnicze utworzono tu Pieniński Park Narodowy, obejmujący większość obszaru Pienin właściwych. Liczne szlaki turystyczne doprowadzają do najciekawszych miejsc. W dolinach leży kilka atrakcyjnych miejscowości wypoczynkowych z dobrym zapleczem turystycznym.

noclegi Wladyslawowo

Prawie cały obszar Pienin charakteryzuje się umiarkowanym klimatem górskim, ze wszystkimi tego konsekwencjami – zmiennością pogody, czasem nawet gwałtowną w wyższych partiach, znaczną ilością opadów (800-1100 mm), częstymi silnymi wiatrami, głównie zachodnimi. Zmiany pogody przynoszą najczęściej wiatry północno–zachodnie; masy wilgotnego i chłodnego powietrza, wznosząc się po stokach, oziębiają się i powodują obfite opady deszczu. Potoki górskie wzbierają szybko, co może doprowadzić do lokalnych powodzi. Są jednak także długie okresy dni słonecznych, zarówno latem, jak i jesienią (tzw. wyże majowe i październikowe).