Jeziora: Czorsztyńskie

Zalew Czorsztyński stanowi obecnie istotny element pienińskiego krajobrazu. Jest to wielka inwestycja hydroenergetyczna, doprowadzona do końca po blisko 20 latach budowy.

noclegi w Bodzentynie

Jej główny element to sztuczny zbiornik wodny Czorsztyn-Niedzica, powstały przez spiętrzenie wód Dunajca zaporą ziemno-betonową, połączony z elektrownią wodną. Dzięki zaporze, pomiędzy Czorsztynem a Niedzicą Dunajec rozlewa się w rozległe sztuczne jezioro zwane Zalewem Czorsztyńskim. Jego tzw. cofki sięgają aż po ujście Białki i Dębno.Zapora ma 400 m długości i 52 m wysokości. Powierzchnia zalewu wynosi 1200 ha, a długość i maksymalna szerokość odpowiednio 12,5 i 1,7 km.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy zapora budziła wiele kontrowersji i choć pierwsze plany stopnia wodnego pojawiły się już na początku XX w., do realizacji odkładanej wielokrotnie inwestycji przystąpiono dopiero w latach 60. Różne środowiska wyrażały opinie na jej temat, organizowano protesty, ścierały się argumenty za – regulacja kapryśnego Dunajca, likwidacja niebezpieczeństwa powodzi, powstanie taniego źródła energii elektrycznej dla okolicy – i przeciw – nieodwracalna dewastacja przyrody i krajobrazu pienińskiego, zalanie części wsi, zagrożenie dla okolicznych zabytków itp. Mimo protestów inwestycję ukończono w 1996 r.

noclegi w Wladyslawowie

Zapora i zbiornik zdążyły się sprawdzić w czasie powodzi w lipcu 1997 r., chroniąc okolice przed jej dramatycznymi skutkami. Świeżo napełniony zbiornik jeszcze nie pełni funkcji rekreacyjnych, ale przewidziane jest w niedalekiej przyszłości zagospodarowanie turystyczno-wypoczynkowe części jego brzegów. 29